Tálalóbogrács halászleves rozsdamentes KP – 1/2 – JAN
Jutalompont: 0
Készlet információ: Nincs készleten
Tálaló bgrács halászleves rozsdamentes KP - 1/2 - JAN eladás, értékesítés, vásárlás és a legjobb választás az Edények.hu webáruházából. A halászleves tálalóbogrács anyag összetétel 18/10 króm-nikkel rozsdamentes nemesacél. A halászleves tálalóbogrács mozgatható fogantyúja rozsdamentes gömbacél, amely tartórészei ponthegesztéssel vannak rögzítve az edény oldalához. A halászleves tálalóbogrács formatervezése ugyanolyan, mint a halfőző bográcsé. A tálalóbogrács halászlé tálalásakor kiválóan alkalmazkodik az étel jellegzetességéhez mivel az edény, amiben elkészült az ínyencség, annak miniatűr másolata.
FIGYELEM! - A bográcsállvány csak szemléltetés (illusztráció)! A bográcsállvány nem tartozék, nem tartozik a tálalóbográcshoz, és nem foglaltatik annak az árba!
Méretek: - átmérő (felső): - 11 cm (belső), - külső: - 12 cm
- átmérő (alsó): - 11 cm (belső), - külső: - 12 cm
- magasság: - 7,3 cm (belső), - külső: - 7,5 cm, - fogantyúval: - 16 cm
- tömeg: - 0,20 kg
- űrtartalom: - 0,70 Liter
Halászlé
- A magyar köztudatban az él, hogy Baja a halászlé fővárosa. Ez nem véletlen, hiszen itt évszázadokig a Dunából, a hajózásból és a halászatból éltek az emberek. Fő táplálékuk természetesen a hal volt.
Bajai halászlé
Egy főre fél kiló halat számítunk, elsősorban pontyot, utána egy kis csukát, esetleg harcsát és még fehér halat is. 1 kg halhoz egy nagy fej vöröshagymát, egy púpozott evőkanál őrölt paprikát, 1 liter vizet (hogy a hal ússzon) és még két-három decit a főzéshez - mert ez úgyis elpárolog. A halászlé úgy készül, hogy az évszaknak megfelelően "csöves" zöld erős paprika, egy paradicsom, friss csemegepaprika. legalább két órával a főzés előtt besózott, beirdalt véres halat a finomra aprított hagymával, az erős paprikával a körte alakú rézbográcsba teszik, az arányoknak megfelelő hideg vízzel felöntik és erős tűz fölött főzik. Amikor már forr a halászlé és a "habját felvetette", rászórják a jó minőségű őrölt pirospaprikát. Nagyon kevés bort is öntenek bele, hogy a halhús ne főjön szét. Körülbelül fél óra erős főzés után, amikor a paprika szétfőtt, elkészült a halászlé. Ez alatt az idő alatt úgynevezett gyufatésztát készítenek (főznek). Tálaláskor a halat és a tésztát külön tálba teszik. A halászlé elfogyasztása után pedig mindenféleképpen bort illik inni.
Halászlé
Hozzávalók:
- 1 db 5 kg feletti ponty
- 1 kg makói hagyma 5 kg halhoz (tíz kilogramm halhoz kettő kilogramm hagyma)
- házi pirospaprika (szegedi vagy kalocsai)
- só, ízlés szerint
- 5 Liter víz (ahány kiló a hal hús annyi liter víz)
Elkészítés:
Jó halászlét csak nagy halból lehet főzni. A zöldpaprika és paradicsom szezonális jellege, romlandósága miatt nem alkotórésze a halászlének (a halászok tarisznyájában ez nem volt, régen nem voltak bevásárlóközpontok, ahol ezeket télen is megvehették volna), egyébként is ezek a lecsó alkatrészei. A halat megpucoljuk, a tükörpontyot halpucolóval vagy lécre szegelt 2 – 3 db söröskupak érdes felével, a pikkelyes pontyot (ez az igazi!) Filéző késsel, az utolsó farki pikkely alatt benyúlva oldal irányban mozgatva a test mellett elvágjuk a pikkelytokokat (nem kell tőle megijedni, elég egyszerű), és leemeljük a kabátját. A hal bőre mindkét esetben a halon marad. A halat belezzük ki, az ikrát tegyük tejbe, a májat (vigyázzunk az epehólyagra) külön rakjuk. A hal fejét levágjuk, a halat kifilézzük. A kopoltyú, a szem, a keserű fog nem maradhat a halban. A halfőző bogrács aljába rakjuk a fölkarikázott jó makói hagymát (a talaj adottságai miatt jobb ízű a makói hagyma), majd a fejet (nem árt, ha pluszba veszünk még vagy 3 – 4 darabot), úszókat és a csontot. Felöntjük a megfelelő mennyiségű vízzel, és kb. 5 – 6 órát lassú tűzön főzzük, míg a fej, a csontok teljesen szét nem esnek. Ahogy Matula bácsi is mondta: a halászlé akkor jó, ha ragad a gőze. Főzés vége előtt félórával csak az elpárolgott vizet pótoljuk. Ezután átpasszírozzuk (régen ezt nem csinálták, mivel a csont úgyis a bogrács aljában gyűlt össze). Ezután vizet beletölteni tilos. Az alaplevet kiforraljuk, belerakjuk az édes nemes házi paprikát (a bolti nem jó, mivel abba a csumát és a penészes paprikákat is beledarálták), olyan mennyiségben, hogy az alap lé szép piros színű legyen. Ezután belerakjuk az előzőleg besózott haldarabokat (nem irdaljuk, mivel a nagy pontyban a szálka is nagy, meg különben is nem sült keszeget készítünk), a belsőséget, és 10 percig főzzük. Kóstolás után sózzuk még, ha kell. A jó halászlé egyszer melegítve az igazi. Az erős paprikát tálaláskor kínáljuk hozzá.
Babgulyás füstölt csülökkel
Hozzávalók:
- 1 db füstölt csülök
- kb. 80- 100 dkg
- 50 dkg tarkabab
- 3 szál sárgarépa
- 2 szál petrezselyemgyökér
- 1 zeller
- 1 csomó zöldség zöldje
- 25 dkg burgonya
A rántáshoz:
- 1 fej közepes hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 kávéskanál pirospaprika
- 3 evőkanál liszt
- Só, bors, majoránna, kakukkfű, szurokfű, bazsalikom, Borsika fű
A csipetkéhez:
- 1 tojás, csipet só, olaj, és annyi liszt amennyit a tojás felvesz, és kemény tésztát gyúrunk
Elkészítése:
A babot és a füstölt csülköt előző este beáztatjuk. Utána az áztatóvízzel mindkettőt odatesszük főni, amikor félig megfőtt a bab, beletesszük a karikákra vágott zöldségeket és a kockára vágott burgonyát, a füstölt csülköt kivesszük, és apró kockákra vágjuk, majd visszatesszük a levesbe és tovább főzzük. Amikor majdnem megpuhult a bab meg a zöldségfélék, na meg a csülök, ekkor kezdjük fűszerezni. Először megsózzuk, teszünk bele egy csipet kakukkfüvet, egy csipet szurokfüvet, bazsalikomot, majoránnát, Borsika füvet, borsot és zöldség levelet. Ezután csinálunk egy magyaros rántást (hagyma fokhagyma meg pirospaprika) és berántjuk. Csipetke tésztával gazdagíthatjuk, és készre főzzük.
Írjon vélemény
Az Ön neve:Az Ön véleménye: Megjegyzés: HTML kódok nem engedélyezettek!
Értékelés: Rossz Jó
Írja be az ellenőrző kódot: