Márványmozsár KP – 7/10 – A
Jutalompont: 0
Készlet információ: Nincs készleten
Márványmozsár KP - 7/10 - A eladás, értékesítés, vásárlás és a legjobb választás az Edények.hu webáruházából. A márványmozsár anyag összetétele márvány. A márványmozsár az egyik kedvenc konyhai eszköz. A mozsárba előszeretettel morzsolhatunk apróra zöld-fűszereket, fokhagymát, szemes fűszereket, száraz fűszernövényeket. Ez a márványmozsár tökéletes eszköz az apróbb fűszerek összezúzására. A mozsár nem porózus anyagnak köszönhetően könnyen tisztítható, elég csak folyóvíz alá tartani. A mozsár tökéletes ajándék azok számára, akik szeretnek a konyhában lenni.
Méretek: - átmérő: - 7,5 cm (belső), - külső: - 10,5 cm
- magasság: - 6 cm (belső), - külső: - 11 cm
- tömeg: - 1,50 kg
- űrtartalom: - 0,25 liter
Törő: - hosszúság: - 13 cm
- átmérő: - 3,5 cm
- tömeg: - 0,30 kg
Össztömeg: - 1,80 kg
A mozsár:
A Sziám uralkodójának asztalára a következő ételt adták fel néhány száz éve: olajban sült sertéscsíkokat kihűtöttek, mozsárban porrá zúzták, cukorral és sóval ízesítették, majd hideg dinnyével tálalták.
Ez a modernnek tűnő fogás csupán egyetlen példa arra, hogy a mozsár mi mindenre jó. Korunknak kétségtelenül vannak munkakönnyítő vagy akár minőségjavító találmányai is, de a mozsár sok esetben felülmúlhatatlan.
A modern konyhagépekkel – főként a háztartási használatra szánt kis teljesítményűekkel – előfordul, hogy durván roncsolják a sejtfalakat, nem jön létre a kívánt krémes emulzió. A gépben mixelt gyökérnövények vagy fűszernövények kesernyéssé válhatnak, elvizesedhetnek. Nem véletlen, hogy sok konyhakultúrában – legyen az Provence, Katalónia, Mexikó, Thaiföld, Indonézia, Malajzia vagy Bali – a mai napig mindennapos használatban van a mozsár.
A régi rómaiak mozsárban először megtörtek féltucatnyi vagy annál is több fűszert és fűszernövényt, majd ecetbe áztatott kenyeret, olajt, bort, egyéb hozzávalót kevertek hozzá, végül halszósszal sózták. Így készült a legtöbb mártásuk. Ugyanez a technológia a ma készülő gazpacho alapja is.
Füstös zöld gazpacho
Hozzávalók:
- 3 zöld paradicsom
- 2 zöldpaprika
- 1 uborka kockára vágva
- 3 saláta hagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 két-háromnapos száraz zsemle, kockára vágva
- ¼ csésze sherry ecet
- ¼ csésze extra szűz olívaolaj
- só és bors
- kevés snidling
- zsíros tejföl
Elkészítése:
Közvetlen nyílt lángon szenesre sütjük a paprikákat és a paradicsomokat – fogóval forgatjuk –, majd nedves ronggyal betakarjuk (vagy zacskóba csomagoljuk) őket. Néhány percig álljanak saját gőzükben (így könnyebb lesz lehámozni, és a füstös íz is jobban átjárja a gyümölcshúst).
Ezután lehúzzuk a paprika (konyhapapírral egyszerűen ledörgölhető), és a paradicsom héját. Kettévágjuk és kimagozzuk őket. A paradicsomot, paprikát, uborkát, fokhagymát és a zsemlét mozsárba tesszük, a mozsárverővel simára dolgozzuk. Hozzáadjuk az ecetet és az olajt, azzal is alaposan elkeverjük. Ízlés szerint kevés vízzel hígítjuk, sózzuk, borsozzuk. Lefedve éjszakára hűtőszekrénybe tesszük. (Másnap valószínűleg még kissé sózni-borsozni kell, mert a hidegen gyengébben hatnak az ízek.) Csészében tálaljuk, kis kanálnyi tejföllel a tetején.
Worchester-szósz
Hozzávalók:
- 4 evőkanál liszt
- zsír
- só
- 5 dkg kurkuma gyökér
- 2 dkg őrölt fehér bors
- 2 dkg őrölt koriander
- 1 dkg őrölt szegfűbors
- 1 dkg mustárliszt
- 1 dkg őrölt köménymag
- 1 dkg pirospaprika
- csipet cukor
- 1/2 citrom leve
Elkészítése:
A lisztből és a zsírból rántást készítünk. Vízzel felöntjük és megsózzuk (ha van csont lé, azzal öntsük fel.) Hozzáadjuk a maradék fűszereket, és 10 percig együtt forraljuk. Átszűrjük, citromlével ízesítjük, kevés cukrot teszünk bele.
Sűríthetjük, vagy ízesíthetjük paradicsompürével, szójával és sokféle más fűszerrel (pl. cukor, só, citrom, szegfűbors, szegfűszeg, babérlevél, chili, fokhagyma, szerecsendió, koriander, mogyoróhagyma, tamarind gyümölcs, rum, sherry). Attól függően, mihez tálaljuk. A legkülönbözőbb levesek, mártások ízesítésére, fűszerezésre, asztali fűszerként használatos. Ha nincs kurkumagyökerünk, gyömbérrel helyettesíthetjük. Nem ugyanaz, de sebaj. Fehér mustármagot használjunk, ha nincs mustármag lisztünk, a magokból bot mixerrel csináljunk lisztet. a bors, és a köménymag is jobb, ha frissen őröljük.
Írjon vélemény
Az Ön neve:Az Ön véleménye: Megjegyzés: HTML kódok nem engedélyezettek!
Értékelés: Rossz Jó
Írja be az ellenőrző kódot: