Öntöttvas grill serpenyő szögletes 26×26 cm BM-330
Az öntöttvas grill serpenyő anyag összetétele öntöttvas, krómacél nyél fa markolattal. Az öntöttvas grillserpenyő gáz, indukciós, elektromos, halogén és fatüzelésű tűzhelyen egyaránt kiváló hatásfokkal vehető igénybe. Mikrohullámú sütő kivételével minden tűzhely sütőjébe használható, az öntöttvas grillserpenyő ha lecsatoljuk a nyelét, és eltávolitjuk a faburkolatot. Az öntöttvas grillserpenyő szabadtéri tűzhelyre is kiváló. Minden, ami szemnek, szájnak ingere elkészíthető benne, ha sütni kell. Használat után mossuk, ki az öntöttvas grillserpenyőt semleges folyékony mosószert használjunk, töröljük szárazra, majd melegítsük fel, hogy kiszáradhasson. Ezzel megóvjuk a rozsdásodástól. Gyakorlatias, formatervezett és vonzó külső. Könnyen tisztítható.
Figyelem! - űrtartalom = az edény színültig töltve!
Méretek: - hosszúság alsó belső: - 23,5×23,5 cm; - külső: - 24×24 cm
- hosszúság felső belső: - 25,5×25,5 cm; - külső: - 26×26 cm; - markolattal: - 42,5 cm
- magasság belső: - 1,80 cm; - külső: - 2,16 cm
- tömeg: - 2,5 kg
- űrtartalom: - 1 liter
Flekken
Nálunk, mint erdélyi specialitás ismert, s azon is lehet vitatkozni, hogy a német-szász „Flecken”, (ilyen szó van a német nyelv gasztronómiai kifejezései között) vagy a román „fleca” (ilyen szóval viszont még nem találkoztam a román nyelv gasztronómiai kifejezései között) az eredete ennek az erdélyi-magyar rostélyon sültnek, vagy ismertebb nevén flekken (rostonsültnek).
Sütik ezt sertéshúsból és marhahúsból is. Vannak, akik flekkennek kizárólag a sertéshúst, abból is a tarját (ez az igazi) ismerik el az igazinak. Emellett azonban a marhahús is nagyon jó így rostonsültnek, mégpedig a vesepecsenye éppen úgy, mint egyéb sütésre alkalmas marhatagok, de különösen a felsál (a marhahúst csak érlelve és pácolva szabad roston sütni).
Az így való sütés lényege, hogy a közepes vastagságúra vágott szeletek a rácson a parázs fölött gyorsan sülnek, mégpedig mind a két oldalon, nem több mint negyedórányi idő alatt. Ha nincs lehetőség parázs fölötti sütésre, bármelyik öntöttvas szeletsütő vagy grillező tárcsa is kivalló e célra, főleg ha bordázott is. Ebből következik, hogy forgató eszköz is kell hozzá, ami akár villa is lehet (kétágú, hegyes végén szúrásra, a másik lapos végén a szeletek fölemelésére alkalmas segédeszköz), akár ollós fogó.
Külön vitakérdés, hogy lehet-e előre fűszerezni a sütendő szeleteket. Vannak, akik így cselekszenek, s fűszerezésre ízlés szerint mustárt, fűszernövényeket (majoránna, kakukkfű stb.) vagy hagymaféléket használnak. A másik fel fogás szerint szigorúan tilos bármilyen fűszert használni, és sütni csak a sózott szeleteket szabad mindenféle fűszert csak a sült szeletek mellé szabad adni a fogyasztáshoz: - erős paprikás levet, mustárt, vágott nyers hagymát, ketchupit vagy egyéb mártást. Az utóbbiaknak van igazuk, mert a parázs fölött, rostélyon sült hús íze-illata csak akkor érvényesül különösképpen, ha ezt semmiféle
fűszer nem zavarja. Ilyeneket csak a sütés után lehet hozzáadni.
De ajánlható az erdélyi (székely) szokás is, hogy a hússzeleteket sütés előtt két-három órával sózzák, borsozzák és bekenik tört fokhagymával sütés közben vörös borral vagy sörrel locsolják. Kenyérrel vagy sült krumplival, Lilla hagymával vagy muzzsdéval fogyasztják. (muzzsdé = tört fokhagyma, só, pici ecet, pici víz olíva olajba majonéznek kikeverve).
Natúrszelet
Hozzávalók:
- 2 szelet borda vagy felsál/fő
- kevés liszt
- olaj vagy vaj
- só
- bors
Elkészítése:
A hússzeleteket besózzuk és 10 percig állni hagyjuk. Sütés előtt felitatjuk róla a nedvességet, majd kevés olajon vagy vajon hirtelen lángon pirosra sütjük mindkét oldalát. Sütés előtt lisztbe is márthatjuk.
Erdélyi fatányéros
Hozzávalók:
- 1,5 kg sertéstarja
- 2-3 fej vöröshagyma
- 3-4 gerezd fokhagyma,
- só, ízlés szerint
- bors, ízlés szerint
- kevés fehérbor, ízlés szerint, de el is hanyagolható
Elkészítése:
A tarját kisujjnyi vastag szeletekre vágjuk, enyhén klopfoljuk mindkét oldalát, majd sózzuk, borsozzuk, és egymásra rakjuk közte hagyma és fokhagyma szeletekkel. Az így előkészített hússzeleteket meglocsoljuk fehérborral, és 3-4 órára hűtőbe vagy száraz jégre tesszük. Sütés előtt eltávolítjuk a szeletek közül a hagymát és fokhagymát, majd beolajozott szabad tüzű rostélyon, grillezőn vagy tárcsán kisütjük.
Ha nincs rostélyunk, tárcsánk vagy grillezőnk akkor felhevített rozsdamentes vagy öntöttvas szeletsütőben, akár serpenyőben is hirtelen kisüthetjük. Az így elkészített flekkent fatányérra helyezve, sült burgonyahasábokkal és irdalt sült-szalonnával tálaljuk. Fogyasztáskor locsolgassuk fokhagymamártással [(muzsdéj - nak nevezik Erdélyben), MUJDEI = MÁRTÁS] amit úgy készítünk el, hogy az apróra tört fokhagymát egy kisebb üvegtálban elkeverjük csipetnyi sóval, borssal, édes-nemes pirospaprikával, majd felengedjük féldeci meleg vízzel és egy evőkanál olíva olajjal majd krémszerűre keverjük.
Steak
A marhahús lényege az ÉRLELÉS.
Nem pácolás, nem olajozás-mustározás vagy hasonló eljárások.
Az érlelés azt jelenti, hogy a hűtőkamrában fellógatva tartják egy, kettő, négy vagy akár több héten át (ezt nálunk tiltja az ÁNTSZ).
Házilag a hűtőben például így érlelhető:
"Egyszer érleltem steaket két hétig hűtőben, egy kb. másfélkilós hátszín volt, a hűtőszekrény üveglapján állt rácson, papírtörlőbe csomagolva, a papírtörlőt naponta cserlétem, a húst meg forgattam, elég jó eredményt értem el, a közepes alapanyag dacára."
vagy így:
"kemény zsírral bekeni a hátszínt, rácsra, majd ezzel együtt kilyuggatott kemény kartondobozba helyezve beteszi a hűtőbe. Ahogy a nagymamájától látta. Így lehet ugyanis kisebb mennyiséget házilag érlelni.
Írjon vélemény
Az Ön neve:Az Ön véleménye: Megjegyzés: HTML kódok nem engedélyezettek!
Értékelés: Rossz Jó
Írja be az ellenőrző kódot: